Λευτέρης Πετρούνιας: Έγραψε ιστορία στο Παρίσι – Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους

REUTERS/Mike Blake

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγραψε ιστορία στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την τρίτη θέση στον τελικό των κρίκων και ανέβηκε για τρίτη σερί φορά στο βάθρο, μετά την πρώτη θέση στο Ρίο και την τρίτη θέση στο Τόκιο.

Έναν αιώνα μετά την οριστική ένταξή τους στο Ολυμπιακό πρόγραμμα, στους προηγούμενους Αγώνες του Παρισιού το 1924, οι κρίκοι ήταν το μοναδικό από τα έξι όργανα της ενόργανης ανδρών στο οποίο δεν είχε υπάρξει ποτέ αθλητής με τρία Ολυμπιακά μετάλλια στην συλλογή του. Πλέον υπάρχει και δεν είναι άλλος από τον θρυλικό Λευτέρη Πετρούνια.

Πηγή: REUTERS/Mike Blake

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, προσθέτοντας ακόμα ένα στη συλλογή του μετά το χρυσό στο Ρίο και το χάλκινο στο Τόκιο.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έκανε ένα εξαιρετικό πρόγραμμα και βαθμολογήθηκε με 15.100 βαθμούς. Πρώτος ήταν ο Κινέζος Γιανγκ Λιου με 15.300 και δεύτερος ο επίσης Κινέζος Τζινγκιουάν Ζόου με 15.233 βαθμούς.